Vulkanizácia ….. viete čo to je ?

Kaučuk ako vieme je hlavnou surovinou na výrobu pneumatík. Je to biely materiál získavaný z kôry stromov, ktorý sa pri výrobe sfarbuje do čierna uhlíkom. Vulkanizácia je proces zmeny vlastností pneumatiky chemickými prostriedkami. Cieľom je, aby bol materiál pneumatiky pružný a odolný. Pri tomto procese sa zvyčajne používa síra a iné materiály. Vulkanizácia sa používa aj v servisoch na opravu poškodených pneumatík. Účelom vulkanizácie je zmena vlastností gumy chemickou cestou. Tento proces objavil americký vynálezca Charles Goodyear, ktorý v roku 1844 prvýkrát vyrobil vulkanizovanú gumu.
V pneumatikách sa vulkanizácia používa v dvoch rôznych oblastiach: pri výrobe a pri oprave poškodených pneumatík. Vulkanizácia je chemický proces , pri ktorom sa vytvárajú nové väzby v gumovom reťazci , z ktorého sa skladá pneumatika. Vďaka vulkanizácii sa materiál stáva pružným a odolným, teda kaučuk v gume sa stáva poddajným a prispôsobí sa účelu výroby pneumatiky, alebo jej oprave . Práve táto technika je potrebná v prípadoch, keď sa poškodenie pneumatiky nedá odstrániť inými metódami. Najčastejšou príčinou defektov pneumatík je najčastejšie poškodenie spôsobené cudzím predmetom. V tomto prípade môže byť vhodným spôsobom opravy defektu vulkanizácia. Vulkanizácia je odolnejšie, bezpečnejšie a pružnejšie riešenie ako lepenie. Keďže sa vulkanizácia robí iba na agro pneumatikách cena sa odráža od viacerých faktorov ako napríklad :

  • Typ procesu vulkanizácie
  • Veľkosť poškodenia bočnice pneumatiky
  • Veľkosť poškodenia behúňa
  • Veľkosť pneumatiky
  • Typ pneumatiky
  • Použitý materiál na opravu

Nevýhodou tohto procesu v porovnaní s lepením je dlhší pracovný čas. Trvanlivé a spoľahlivé opravy si vyžadujú skúsenosti, špecializované stroje a odborné znalosti, preto ju je treba nechať na odborníkov v špecializovanom servise.