Každý šofér chce, aby jeho pneumatiky vyzerali perfektne, mali tie správne rozmery a boli bezpečné. Ale nikto sa veľmi nezamýšľa z čoho sa vlastne tá jeho pneumatika skladá. Práve preto by sme sa s ňou mali trochu zoznámiť a v určitých veciach a možnostiach jej aj porozumieť. V krátkych bodoch si popíšeme z čoho sa skladá práve tá Vaša (samozrejme aj každá iná) pneumatika.
Základ pneumatiky tvorí kostra, ktorej textilné alebo oceľové vlákna sú upevnené k oceľovým drôtom uloženým v pätke pneumatiky. Kostra má hlavný podiel na nosnosti a tvare pneumatiky.
Z čoho sa skladá pneumatika :
- behúň – je to vrchná časť pneumatiky, nachádza sa na ňom dezén (časť pneumatiky, ktorá sa dotýka zeme)
- kostra plášťa z kordovej tkaniny – skladá sa z vrstiev kordových tkanív a bavlnených vlákien, ktoré sú zaliate do mäkkej gumy
- vzdušnica – je naplnená vzduchom minimálne od 1,5 do niekoľko atmosfér tlaku
- bočná guma (bočnica)
- oceľové lano – nachádza sa v pätke
- pätky plášťa – udržujú pneumatiku bezpečne v ráfiku
- prehĺbený ráfik – ráfik je vonkajší veniec kolesa, ktorý drží pneumatiku. Osobné vozidlá majú pneumatiky v prehĺbených ráfikoch
- plášť
- duša
- ochranná vložka v plášti – majú ju nákladné vozidlá, aby sa pneumatika spevnila a zabránilo sa jej poškodeniu
Medzi najčastejšie veci, ktoré vedeli poriadne potrápiť vodičov bol samozrejme defekt (prepichnutie pneumatiky),dnes už to nemusí byť problém, pretože sa začali vyrábať bezdušové pneumatiky. V takejto pneumatike na nenachádza duša, ale špeciálna vrstva gumy, ktorá nedovolí vzduchu unikať von. Pri prepichnutí takejto pneumatiky Vám stačí sada na lepenie pneumatík a pri dodržaní návodu opravíte defekt priamo na mieste.