Dôležitosť ventilu

Ventil ako taký pozná asi každý z nás a určite poznáme aj jeho využitie a použitie. Tento malý ´´pán´´slúži na udržanie (utesnenie) vzduchu v pneumatike a na regulovanie tlaku v nej. Pneumatika sa samozrejme opotrebováva a s ňou sa opotrebováva aj ventil, ktorý sa vyrába v dvoch variantoch : 1. gumový a 2. kovový.

Jednou z najväčších výhod gumového ventilu je jeho odolnosť voči korózii, čo je veľmi dôležitá vlastnosť, pretože pneumatiky sú často vystavené vlhkosti. Ďalšou výhodou je, že sa rýchlo a jednoducho inštaluje a demontuje, sú vyrobené z pružného materiálu a preto sú ideálnou voľbou aj na jazdu v teréne. Gumový ventil je treba meniť 1x do roka hoci sú mimoriadne odolné, mali by sa pravidelne kontrolovať a udržiavať, pretože materiál môže časom stratiť svoju odolnosť v dôsledku rôznych poveternostných podmienok a fyzického namáhania.

Kovové ventily sú častou voľbou práve kvôli ich odolnosti a výdrži pri jazde vysokou rýchlosťou. Kovové ventily nie je potrebné meniť pri každej výmene pneumatík, často postačí vymeniť len tesniace krúžky. Majú bohužiaľ viac nevýhod, na ktoré si treba dávať pozor. Prvou je , že si vyžadujú nepretržité sledovanie a pravidelnú údržbu, ďalšou je vysoké riziko korózie, pretože kovový ventil má kvôli svojim vlastnostiam materiálu väčšiu pravdepodobnosť poškodenia ako gumový ventil a ďalšou veľkou nevýhodou je vyššia cena a zložitejší proces výmeny.

Tak ako pri všetkom, tak aj pri ventiloch platí, že ak majú správnu starostlivosť , nebudete musieť vymieňať ventily v pneumatikách skôr, ako bude potrebné. Čo vieme starostlivosťou o nich urobiť aj sami je pravidelné odstraňovanie odolných nečistôt na okraji ventilu, čím zmenšíme riziko hrdzavenia a tiež mať ventil dôkladne naskrutkovaný a z času na čas ho skontrolujte, aby sa doň nedostal piesok, brzdový prach či iné nečistoty.